Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
Med ett gott ledarskap bygger vi framgång.

Föreningens landslagsmedlemmar
Här kan ni se vilka talanger som Motala Sportkarate har varit med och fostrat och som lett till en plats i den Svenska landslagstruppen. 

  • Sacha Petrovic-Dyner (Både som tävlande i kumitelandslaget 1987-1995 och som landslagscoach för kumitelandslaget 2000-2004 & 2007-2010). Sacha är för närvarande coach för S.K.I.F Shotokan´s landslag och distriktscoach för region Öst i fighting/kumite.
  • Alexander Gomez
  • Fredrik Månsson
  • Mattias Jonzon
  • Richard Edlund
  • Jonathan Hydén
  • Rana Doueh
  • Carol Abdo
  • Sophie Bao Bednarski (Kadettruppen, uttagen ht 19).
  • Gottfrid "Gotte" Tiderman (Kadettruppen, uttagen ht 19). 
FÖRENINGENS SVENSKA MÄSTARE
  • Sacha Petrovic-Dyner (+80kg/+84kg)
  • Alexander Gomez (+80kg/84kg)
  • Jonathan Hydén (+80kg)
  • Fredrik Månsson (+80kg, 2004)
  • Fredrik Gitzin
  • Rana Doueh (-53 kg, 2004)
  • Mattias Jonzon JSM  (-65kg, 2006)
  • Alexander Lindahl JSM (+80kg, 2006)
  • LAGGULD JSM (herrar, 2006)
  • Bleart Amagjekaj (-84 kg)
  • Sophie Bao-Bednarski (Ippon Shobu, kadetter 14-16 år, 2019)
  • LAGGULD SM, (tjejer kadetter, 2019) I laget: Bella (Isabelle) Grahn och Sophie Bao-Bednarski. Tjejerna vann trots att de bara var 2 och tävlade i tremannalag.
SILVERMEDALJÖRER
  • Sacha Petrovic-Düner (+80kg/+84kg)
  • Richard Edlund (-75kg, 2004)
  • Carol Abdo
  • Fredrik Gitzin JSM (-60kg, 2006)
  • Christian Koivumaa (-84 kg, 2008)
  • Isabelle "Bella" Grahn (Ippon Shobu, kadetter 14-16 år, 2019)
  • Gottfrid "Gotte" Tiderman (Ippon Shobu, juniorer, 2019)
  • Ludwig "Ludde" Nilsson (Ippon Shobu, U21, 2019)
BRONSMEDALJÖRER
  • Alexander Gomez, 11ggr, senast 2015
  • Rana Doueh -2006 -60kg
  • Sofia Holmberg
  • Hedvig Bengtsson
  • Helga Gustafsson
  • Ebba Ulfbecker, JSM & seniorSM -53 2006
  • Andrej Vanica    2011 & 2012
  • LAGBRONS JSM 2006  Damer
  • LAG Herrar 2011
  • Mattias Jonson
  • Alexander Lindahl JSM Öppen klass 2006.
  • Ludwig "Ludde" Nilsson (Ippon Shobu, juniorer, 2019)
  • Bella (Isabelle) Grahn, kadetter +54 kg, 2019
  • Sophie Bao-Bednarski, kadetter -54 kg, 2019
  • Elvira Winell, juniorer -59 kg, 2019
  • Gottfrid Tiderman, juniorer -61 kg, 2019
  • Rasmus Gomez, juniorer och U21 -84 kg, 2019

 

NORDISKA MÄSTARE
  • Sacha Petrovic Dyner (herrar, + 80 kg, öppen klass och lag)
  • Sophie Bao-Bednarski (kadetter)
EM-medaljör
  • Sacha Petrovic-Dyner (två bronsmedaljer, herrar +80kg och öppen klass Ippon shobu)
VM-medaljör
  • Sacha Petrovic-Dyner (lag)